Kokteiliai, baltyminiai gėrimai ir ledų kokteiliai – šiems gėrimams pasigaminti kokteilių plaktuvas tiesiog būtinas. Tačiau klaidingai manoma, kad į plaktuvą galima dėti bet ką, ir jis su tuo susidoros. Tam tikriems maisto produktams smulkinti buvo sukurtos specialios jų trintuvės, o dar kitiems geriau tinka virtuvės kombainas. Jeigu plaktuvas nustoja gerai veikti greičiau nei norėtųsi ir tenka jį nešti remontuoti, taip gali būti dėl pasirenkamų maisto produktų. Perskaityk straipsnį ir sužinosi, kokiems produktams plaktuvo geriau išvis nenaudoti, kad nesugadintum jo ašmenų ir mechanizmo!
Kavos pupelės – smulkinant kavos pupeles, plaktuvo ašmenys deformuojasi, be to, jos niekada nebus sumaltos vienodai smulkiai, kaip malant kavos malūnėliu.
Ledas – yra įvairių modelių plaktuvų su specialiais ašmenimis arba atskiru režimu ledui smulkinti. Bet jeigu turite paprastą plaktuvą, ledo smulkinti nereikėtų, nes taip prietaisą galite sugadinti, kadangi deformuosis ašmenys. Gaminant kokteilį arba glotnutį leidžiama įdėti kelis ledo kubelius, nes plaktuve taip pat yra kitų sudedamųjų dalių, dėl kurių smulkinimo procesas vyks sklandžiau.
Riešutai – gaminant augalinį pieną, riešutai ar sėklos prieš maišant turi būti mirkomi, kad būtų minkšti, o į plaktuvą dedant sveikus kietus riešutus, galima jį nepataisomai sugadinti. Geriausia riešutus patiems susmulkinti, tai darant peiliu.
Bulvės – išmanantys virėjai niekada nedės virtų bulvių į kokteilių plaktuvą, kad pagamintų bulvių košę. Šiam tikslui buvo sukurti grūstuvai ir sieteliai, per kuriuos pertrinamos bulvės.
Džiovinti vaisiai – švieži ar šaldyti vaisiai plaktuvui nekelia jokios grėsmės, tačiau džiovintų vaisių gumą primenanti ir lipni tekstūra netiks ašmenims.
Sudedamųjų dalių dėjimas netinkama tvarka – gamindami glotnutį ar baltyminį kokteilį, pirmiausia į plaktuvo talpyklą supilkite skysčius, tada dėkite sausus produktus, paskui šviežias uogas, vaisius ar žalumynus ir tik pabaigoje ledo kubelius arba šaldytas uogas ir vaisius. Sudėjus viską šia tinkama seka, gėrimas bus vientisos tekstūros ir bus apsaugoti plaktuvo ašmenys.
Plaktuvas yra per arti sienos – norint išvengti jo perkaitimo, naudojant plaktuvą geriau pastatyti jį toliau nuo sienos, kad aplink būtų pakankamai daug laisvos vietos.
Plovimo atidėjimas vėlesniam laikui – plaktuvu pagaminus gėrimą, patartina plaktuvą iš karto išplauti, o ne palikti plautuvėje, kurioje išdžius ir pridžius produktų likučiai. Norėdami lengvai išvalyti plaktuvą, į talpyklą galite įpilti vandens su lašeliu indų ploviklio ir įjungti prietaisą. Paskui jį tiesiog išskalaukite ir palikite išdžiūti.
Kokteilių plaktuvo indo dėjimas į šaldytuvą – pagaminus gėrimą, geriau jį perpilti į kitą indą, o ne plaktuvo indą uždengti dangteliu ir dėti į šaldytuvą. Temperatūros pokyčiai ašmenims nėra gerai.
Plaktuvo plovimas indaplovėje – ne visus modelius galima plauti indaplovėje. Jeigu talpyklą galima išimti, kai kurių modelių stiklinę dalį galima plauti indaplovėje, tačiau ašmenis rekomenduojama plauti tik rankomis. Plastikines dalis (dangtį, dangtelį, papildomus šaukštelius ir kt.) galima plauti indaplovėje, jeigu tai leidžiama gamintojo instrukcijoje.
Instrukcijų nesilaikymas – atidžiai perskaitykite instrukciją, nes yra modelių, kurie nėra pritaikyti veikti ilgesnį laiką ir kurių veikimo laikas yra ribotas. Kai kurių modelių veikimo laikas yra iki 30 sekundžių, kai kurių – iki 60 sekundžių. Brangūs modeliai gali veikti šiek tiek ilgiau, tačiau nepamirškite, kad namams skirtas plaktuvas nėra profesionalus prietaisas ir neskirtas naudoti ilgą laiką be pertraukos. Jeigu prietaisą laikysite įjungę ir naudosite ilgiau, nei nurodyta gamintojo, variklis gali perkaisti ir bus sugadintos tiek jo dalys, tiek valdymo plokštė.
Kai plaktuvas nustoja tinkamai veikti, profesionalūs meistrai TSC priežiūros centre gali padaryti, kad vėl gerai veiktų. Sugedusį prietaisą galima išsiųsti remontuoti naudojantis paštomatu, kurjerio paslaugomis arba galite patys nuvežti į techninės priežiūros centrą, kad vėl veiktų kaip anksčiau.