Paskelbta: 2023-10-26

Kaip apsaugoti fotoaparatą vykstant į gamtą?

Vykstant mėgautis auksiniu rudeniu, saulėlydžiu ar į mišką, verta su savimi pasiimti skaitmeninį fotoaparatą, kad būtų galima pasidaryti gražių nuotraukų ir vėliau jomis pasidalyti socialiniuose tinkluose. Dėl papildomų funkcijų profesionalūs fotoaparatai gali užfiksuoti net smulkiausias detales, pavyzdžiui, rasos lašelį ant nukritusio obuolio žolėje arba saulės šviesos žaismą ant spalvotų lapų. Tačiau fotoaparatas taip pat yra lengvas taikinys natūraliems technologijų priešams – orui ir žemės traukai. Sužinokite, kaip pasirūpinti fotoaparatu, kad po lauko nuotykių jis grįžtų namo sveikas ir gyvas.

Nuo ko dažniausiai genda fotoaparatas

Drėgmė

Jei neturite profesionalaus povandeninio fotoaparato, patartina apsaugoti fotoaparatą nuo per didelės drėgmės. Šalia fotoaparato netyčia išpylus švaraus distiliuoto vandens, jis didelės žalos nepadarys, jei iškart jį nušluostysite. Tačiau gamtoje vanduo retai būna krištolinio skaidrumo ir švarumo. Būtent druska, purvas ir mineralinės medžiagos yra didžiausi kenkėjai. Į fotoaparatą patekęs vanduo gali negrįžtamai sugadinti elektroniką, judančios fotoaparato dalys gali surūdyti, o jei drėgmė patenka į vietas, kuriose ji kaupiasi ir negali būti pašalinta, gali atsirasti pelėsis. Nepamirškite, kad sūrus vanduo yra daug kenksmingesnis nei gėlas, todėl fotografuodami prie jūros ar vandenyno būkite labai atsargūs ir neįmeskite fotoaparato į vandenį.

Smėlis ir dulkės

Smulkūs paplūdimio smėlio grūdeliai nepastebimai patenka į fotoaparatą – kartais pakanka, kad pakiltų vėjas arba fotoaparatas sekundę paliestų nešvarų paviršių, ir smėlis jau spėjo padaryti tam tikros žalos. Smėlis ir dulkės gali ne tik sutrikdyti elektronikos prietaisų veikimą, bet ir visiškai jį sugadinti. Jei į objektyvą patenka smėlio grūdelių, kiekvieną kartą pasukus fokusavimo ir priartinimo žiedo ratuką pasigirsta nemalonus garsas. Tai reiškia, kad mechanizmas dėvisi daug greičiau. Pats kvailiausias dalykas, kurį galite padaryti, yra keisti fotoaparato objektyvą smėlėtoje vietoje, nes tai greičiausias būdas leisti smėliui patekti ant aparato jutiklio.

Saulė 

Gali atrodyti, kad gražią saulėtą dieną tikrai nėra dėl ko nerimauti, tačiau tai ne visiškai taip. Vidurdienyje nukreipus kamerą tiesiai į saulę, kai ji yra aukščiausiame savo taške, fotoaparatą galima sugadinti. Taip yra todėl, kad objektyvas veikia kaip didinamasis stiklas ir sustiprina saulės intensyvumą, kuris gali būti per stiprus jutikliui. Daugeliu atvejų fotoaparato nukreipimas į saulę gali turėti laikiną poveikį – jutiklis perkraunamas ir atrodo, kad nuotraukoje šviesos šaltinis skleidžia horizontalią arba vertikalią šviesos juostą. Ši žala dažnai būna laikina ir po kurio laiko išnyksta, tačiau senesni fotoaparatai gali būti negrįžtamai pažeisti.

Smūgiai

Fotoaparatui iškritus iš rankų ir atsitrenkus į žemę, gali atsirasti įvairių pažeidimų – nuo įskilusio lęšio ir sudaužyto korpuso iki jutiklių ir mechanikos pažeidimų, kai kamera tampa netinkama naudoti.

Kaip apsaugoti fotoaparatą nuo lietaus

Panašiai kaip per lietų dėvite lietpaltį, taip ir fotoaparatą nuo drėgmės galite apsaugoti neperšlampamu apvalkalu. Jei naudojate fotoaparato trikojį, galite įsigyti prie jo pritvirtinamus skėčio laikiklius. Toks laikiklis taip pat suteiks Jums laisvę fotografuoti abiem rankomis, nes kažkas laikys skėtį virš galvos. Nepamirškite neperšlampamo fotoaparato krepšio arba krepšio užvalkalo nuo lietaus, nes net jei fotoaparatas bus saugus pasirodžius pirmiesiems lietaus lašams, jis vis tiek gali būti sugadintas, jei fotoaparato krepšys nėra neperšlampamas. 

Kaip apsaugoti fotoaparatą nuo saulės ir smėlio

Jei norite įamžinti smagią dieną paplūdimyje, verta iš anksto pasiruošti fotoaparatą. Pravers toks prietaisas, kaip dulkių pūstuvas, kuriuo galite išpūsti dulkes ir smėlį iš mažų plyšių. Vandeniui atsparus fotoaparato dėklas taip pat užtikrins apsaugą, o fotoaparatą rekomenduojama laikyti ne rankose, o nešioti pakabintą ant dirželio ant kaklo. Kad fotoaparatas neperkaistų, jo korpusą galima apklijuoti aliuminio folijos lipnia juosta, kuri atspindės saulės spindulius.

Ką daryti, jei fotoaparatas neveikia arba nuotraukos yra prastos kokybės

Ar Jūsų darytų nuotraukų kokybė pradėjo prastėti? Jei nuotraukos yra neryškios, miglotos, gali būti kad kalti tik nedideli lęšio įbrėžimai, o gali laukti ir rimtesnis remontas. Ir jei fotoaparato net neįmanoma įjungti, aišku, kad be remonto neapsieiti.

Kai reikalingas telefono kameros remontas, protingiausia kreiptis į įgaliotojo techninės priežiūros centro profesionalų meistrą. Bet kokia saviveikla smulkų gedimą gali padaryti dar didesne žala, o kvalifikuotas ir patyręs meistras žinos, kaip pašalinti net rimtą gedimą.